ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU...

W czwartek 13.06.2024r. odbyły się zawody...

W dniu 28 maja na stadionie...

W dniach 14.05 - 26.05...

W ostatnim czasie uczniowie z klas 2 liceum...

PIKNIK SALEZJAŃSKI

Pierwszy sygnał, że rok szkolny bardzo szybkim...

W tym roku odbyła się już...

Przedmiotem Konkursu było...

Przegląd Inicjatyw Teatralnych

Lidia Krasuska
             W tym roku odbyła się już siódma edycja Przeglądu Inicjatyw Teatralnych – wydarzenia, podczas którego młodzieżowe grupy teatralne  ze szkół salezjańskich prezentują owoce swojej aktorskiej i reżyserskiej pracy. Tym razem PIT, jak go powszechnie nazywamy, miał miejsce  w Sokołowie Podlaskim. Większość spektakli uczestnicy przeglądu przedstawili na scenie w szkolnej sali gimnastycznej, niektóre zaś wystawione zostały w sali widowiskowej w Sokołowskim Ośrodku Kultury.
 
            Zacznijmy jednak od początku. W piątek, 1 marca 2019 roku, do Zespołu Szkół Salezjańskich w Sokołowie przybyły zespoły teatralne       z całej Inspektorii Warszawskiej, na czele ze swoimi instruktorami. Pojawiły się zatem: Teatr Beznazwy z Łodzi, Teatr Do Trzech Razy Sztuka z Mińska Mazowieckiego, Teatr T.A.W. z Ostródy, a także Teatr ITP z Lublina. Oczywiście obecny był przez cały ten czas również Teatr Od A do Z, który jako gospodarz wydarzenia, miło nas ugościł i dopomógł we wszelkich sprawach organizacyjnych. Po zakwaterowaniu się do sal lekcyjnych, które na te trzy dni stały się naszymi sypialniami, zebraliśmy się w sali gimnastycznej, aby oficjalnie rozpocząć Przegląd Inicjatyw Teatralnych. Po kilku słowach wstępu księdza Roberta Bednarskiego oraz księdza Mariusza Lacha – inicjatorów PIT-u, czas na pierwszy spektakl. Była to Laleczka z porcelany sokołowskiegoteatru Od A do Z. Ta opowieść o młodej dziewczynie, która zrobiłaby wszystko, aby zdobyć zainteresowanie rówieśników, skłania do refleksji. Daje ona odpowiedź na pytanie: ile jesteśmy zdolni poświęcić, aby przypodobać się innym? Być może, tak jak tytułowa laleczka, borykamy się z niskim poczuciem własnej wartości i zagubieniem w świecie. Od rozważań nad tak istotnymi kwestiami oderwała nas chwila przerwy na kolację i rozmowy z uczestnikami PIT-u. Kolejny spektakl prezentował zespół teatralny z Mińska Mazowieckiego. Jest to inscenizacja romantycznego dzieła Mickiewicza. Dziady II w wykonaniu teatru Do Trzech Razy Sztuka w sposób żywy i ciekawy opowiadają o dawnym obrzędzie zadusznym. Piękna scena z pasterką Zosią – subtelnie i finezyjnie zagrana przez aktorkę z mińskiego teatru, była godna wyróżnienia. Podobnie jak ostatnia scena z Widmem wpatrującym się milcząco i z uporem w jedną z kobiet – była statyczna, lecz bardzo wymowna. Niezwykle pozytywnych doznań dostarczył nam ostatni spektakl tego wieczoru – Pastorałka zwierzęca teatru Beznazwy. Była to zabawna, lekka i przyjemna historia o poszukiwaniu przez aniołów idealnych zwierząt do stajenki betlejemskiej, w której ma się urodzić Chrystus. Aktorzy – pełni energii i kreatywności – wcielili się w grupę awanturniczych baranów, powolnych leniwców, różnorodnych owadów    oraz ssaków z rodziny koniowatych. Role Żuczka, Osła czy Konia, a także innych młodych twórców zostały docenione przez publiczność gromkimi oklaskami.
 
            Drugiego dnia PIT-u obyły się warsztaty z ruchu scenicznego, tańca oraz wokalu dla uczestników przeglądu. Poprowadzili je doświadczeni instruktorzy: Weronika Rutkowska (absolwentka teatru Beznazwy, debiutantka w reżyserii), Urszula Kosieradzka (nauczyciel j.polskiego w I LO   w Sokołowie Podlaskim, założycielka i opiekun grupy teatralnej Preteksty), Justyna Orzechowska (instruktor tańca nowoczesnego BCDS w SOK), Bożena Kaczmarek (założycielka i kierownik muzyczny chóru Voci, prowadząca zajecia wokalne w SOK). 
 
           Następnie w Domu Kultury mogliśmy obejrzeć spektakl Sobowtóry Teatru ITP z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Była to współczesna opowieść o tym, jak tworzone przez bohaterów awatary, zaczynają żyć własnym życiem i przedostają się do świata prawdziwych ludzi. A to wszystko ujęte w formie barwnego musicalu. Vita ars Est, kolejne przedstawienie, tym razem zaprezentowane gościnnie przez teatr Preteksty z sokołowskiego Liceum Ogólnokształcącego, to pięknie namalowana wyrazistym ruchem i gestem aktorów historia o tym, czym jest sztuka i czy można ją kupić. Niezwykłą rolę w spektaklu odegrało światło oraz poruszająca muzyka. Po przerwie obiadowej, już w szkole salezjańskiej odbył się krótki, radosny spektakl oparty w głównej mierze na tańcu - Pan lasu teatru Beznazwy opowiadał o niezwykłych przygodach, jakie napotkała grupka harcerzy w lesie. Następnie grupa Od A do Z pokazała nam swoją wersję opowiadania Sienkiewicza            pt. Sachem – pełną żywych, grupowych scen tętniącego życiem indiańskiego miasteczka. Marionetki teatru T.A.W. zabrały nas na gwarny targ, na którym sprzedaje się drogocenny, lecz przynoszący wiele złego produkt – odbiera on pasję i ogranicza wolność ludzi. Na szczęście młodzi potrafią odrzucić te oplatające ich sznurki dla marionetek i obrać własną drogę. Ostatnim przedstawieniem teatru Beznazwy były Sztuki – napisane i wyreżyserowane przez samą młodziutką aktorkę grupy teatralnej. Dlatego też spektakl ten był pełen naturalności, spontaniczności i prawdy o młodych ludziach, którzy szukają własnej tożsamości i celu w życiu. Tym, co w wyjątkowy sposób uwieńczyło tegoroczny PIT, był Oskar i Róża – kameralne przedstawienie teatru ITP zagrane przez dwie osoby. Spektakl był do głębi poruszający i inspirujący do cieszenia się każdą chwilą życia.
 
            Poza oglądaniem i wystawianiem mnóstwa przedstawień, nie zabrakło czasu również na wymianę zdań i spostrzeżeń, nawiązywanie nowych znajomości oraz wspólne spędzanie czasu na grach i zabawach. Podsumowaniem Przeglądu Inicjatyw Teatralnych było wręczenie drobnych upominków aktorom wyróżnionym przez grono instruktorów oraz dyplomów dla kazdej grupy. Pełni zadowolenia i nadziei na spotkanie się za rok, możemy uznać tegoroczny PIT za jak najbardziej udany.    
 
                                                                                                                         autorka tekstu: Klara Frąkała, Teatr ITP Lublin

Polecamy