ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024...

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024...

SZKOLNY DZIEŃ SPORTU

...

6 czerwca klasy czwarte ze swoimi wychowawcami...

ZAPRASZAMY NA UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU...

W czwartek 13.06.2024r. odbyły się zawody...

W dniu 28 maja na stadionie...

W dniach 14.05 - 26.05...

W ostatnim czasie uczniowie z klas 2 liceum...

PIKNIK SALEZJAŃSKI

CECYLIADA 2022

ablonska

CECYLIADA 2022

 

Dawno, dawno temu, w zamierzchłych przedpandemicznych czasach, tradycją naszej szkoły były organizowane co roku, w okolicach 22 listopada, prezentacje uczniowskich talentów, głównie muzycznych. Nazwano  je Cecyliadą na pamiątkę św. Cecylii.

Cecylia jest jedną z najsłynniejszych męczennic Kościoła Rzymskiego. Żyła w III w., kiedy cesarstwo rzymskie było jeszcze pogańskie. Jako młoda kobieta przyjęła chrzest i właśnie z tego powodu poniosła śmierć z rąk Rzymian. Jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Legenda bowiem głosi, że grała na organach. Nie wiadomo, czy to prawda - prawdopodobne jest jednak, że grała na innym instrumencie. Ówczesne zamożne kobiety rzymskie kształciły się często w grze na harfie.

W tym roku tradycja organizowania Cecyliady została wznowiona i w środę 23 listopada o godz.17. rozpoczęły się występy. Licznie zgromadzona publiczność podziwiała zespoły i solistów – lista zgłoszonych obejmowała aż 36 występów.

W międzyczasie można było odwiedzić tzw. słodki stół, który stanowił część zorganizowanej przez samorząd szkolny akcji wspierania misji w Ekwadorze, w którą zaangażowana jest absolwentka naszej szkoły. Uczniowie i rodzice, którzy zechcieli wesprzeć ten szlachetny cel, przygotowali ciasta i słodkie przekąski, które można było kupić, wrzucając dowolną kwotę do puszki.

Młodzi artyści wykazali się wspaniałymi umiejętnościami, co sprawiło, że impreza była bardzo udana. Było to jednak możliwe również dzięki ogromnemu zaangażowaniu samorządu szkolnego i wszystkich którzy wspierali uczniów w tym przedsięwzięciu – przygotowanie i udekorowanie sali, zorganizowanie i obsługa sprzętu i nagłośnienia, obsługa słodkiego stołu, a na końcu uporządkowanie szkoły – wszystko to razem jest naprawdę dużym wyzwaniem.

Relację z występów można obejrzeć na szkolnym kanale YouTube (Playlista będzie aktualizowana), są tam również nagrania z wcześniejszych lat.

Już czekamy na kolejną, przyszłoroczną CecyliadęJ

Polecamy