W poniedziałek 8 kwietnia...

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

 

Za...

W dniach 15 - 17 marca w Zespole Szkół...

02 marca uczniowie Salezjańskiego Liceum...

ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTYCH DRZWI W NASZEJ...

21.02.2024r. na hali sportowej Zespołu Szkół...

„KIEDY MYŚLĘ POLSKA…, KIEDY MYŚLĘ NIEPODLEGŁOŚĆ…”

ablonska

9 listopada uczniowie naszych szkół, jak zapewne większość uczniów w całej Polsce, świętowali setną rocznicę odzyskania przez nasze państwo niepodległości. O godz. 10 rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Św., której przewodniczył ksiądz Sławomir Lubiński. W czasie homilii mówił o niepodległości kraju, ale podkreślał również, że wolność, niezależność zaczyna się w nas, że to każdy człowiek, tak naprawdę decyduje, czy jest wolny. Na zakończenie kazania uczniowie z klasy drugiej zaśpiewali piosenkę „Co to jest niepodległość?”. Wykonanie było tak wzruszające, że z pewnością poruszyło serca wszystkich zebranych.

Po Mszy wszyscy uczniowie przemaszerowali pod Pomnik Czynu Niepodległościowego, aby tam złożyć kwiaty, zapalić znicze, a o godzinie 11.11 odśpiewać hymn narodowy. Tym samym włączyliśmy się w ogólnopolską akcję #kiedymyżyjemy, która ma na celu rozpropagowanie prawidłowej wersji tekstu polskiego hymnu.

Po powrocie do szkoły wszyscy zebrali się na holu, aby podsumować projekt „Kiedy myślę Polska…, kiedy myślę Niepodległość…”, realizowany przez uczniów w ciągu ostatnich kilku tygodni. Do wykonania były różne zadania: uczniowie szkoły podstawowej przygotowywali plakaty, gimnazjaliści – filmy, a licealiści – teksty poetyckie lub fragmenty prozy. Efekty działań były naprawdę bardzo udane.

Ostatnią część uroczystości stanowił quiz o tematyce niepodległościowej. Najpierw rywalizowali ze sobą uczniowie klas pierwszych i drugiej – musieli odpowiadać na pytania quizowe, ułożyć z fragmentów mapę Polski, a także tekst hymnu narodowego. Zwyciężyli uczniowie klasy 1B. Następnie starsza młodzież zmierzyła się z pytaniami dotyczącymi działalności Józefa Piłsudskiego, uczniowie odgadywali tytuły obrazów, rozwiązywali krzyżówkę niepodległościową i układali w całość fragmenty tekstów piosenek legionowych. Tutaj najlepsi okazali się licealiści, ale uczniowie gimnazjum i starszych klas szkoły podstawowej również wykazali się sporą wiedzą i umiejętnościami.

Polecamy